HALÓ, TADY ČISTIČKA 8. květen 14

VARGTIMMEN KONTRA DAYBREAK

Poslouchal jsem elpíčko Luboše Pospíšila Klub osamělých srdcí, když tu zaznělo: „Za pár let se sejdem v Bio láska…“ Cože, už tenkrát operovali s bioláskou, zatrnulo ve mně. To bylo kolem půl třetí po půlnoci a den začínal tak larmoyantně. V pět jsem si arci pustil zprávy a britská poslankyně, jak ostrované ve zkratce říkají empíčka, ztěžovala si na nedostatek ženských postav v dětském animáku Lokomotiva Tomáš a jeho přátelé. Bez obalu musím říct, že tvůrce seriálu žalovala. Nemám sice s holčičkami zkušenosti, ale neřekl bych, že se nějak enormně zajímají o mašinky. O poníky to ano, a mohu prohlásit na mou duši (o holčičky se nezajímám, ale pár dílů jsem se zaujetím sledoval), že v animáku Země poníků není ani jeden muž (až na místní gigoly a poskoky, kteří nepadají na váhu). Z toho je patrné, že člověk nemá soudit hodinu vlků před rozbřeskem.

ooo

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

Když jsem závodně běhal za Lokomotivu Tomáš a jeho přátelé v Teplicích… respektive, jednou jsem se účastnil sportovního memoriálu Lokomotivy v běhu na 10 km pro žáky do 12 let. Šel jsem do toho, neboť jsem logicky počítal s tím, že se nikdo jiný nepřihlásí. Ale na poslední chvíli dorachtala jakási kinderpunkačka a běžela jak anglická kobyla. Natrhla mi prdel, ale měl jsem bronz. Mým cílem však bylo vyhrát a naprosto jsem si to neužíval. Nadto jsem dostal svalovou horečku už na dvaapůltém kilometru. O to víc mě překvapily výroky našich sněhulových olympioniků. Oni skončili třebas ve štafetě na 10. místě z jedenácti a klidně řekli: „My sme si to sem přijeli hlavně užít.“ Hockeyisti kapek zamrzli, ale jeden hned přispěchal s odhalením: „Poslední zápas sem si opravdu užil.“ Skokan letí proti větru a český komentátor hlásí: „Tak teď si to Pavel už může jenom užívat.“ Pavel dopadne, 42. místo důstojné leda pro velikonoční vajíčko padající z pátýho patra, ale maník s vypjatou hrudí melduje: „Užil jsem si to a ani sem nečekal takový dobrý umístění.“ Nastal čas přejmenovat korektní háv pro smažky, důchodce a vesměs nás ostatní. Uživatelé služby na užívači služby.

ooo

VINA PANÍ DAŇHELOVÉ

Telefonoval mi rozhořčený přítel Kremlička. Divně chrlil slova: „Říká – ti – něco – méno – Daňhelová?“ Představil jsem si bytost se jménem Daňhelová a zakroutil jsem telefonem zleva doprava. „Psala v recensi, že používám neúměrně vulgární výrazy a přitom to sou zdařilý aformismy, píča!“ Tak, a může za to Daňhelová, Kremlička snad poprvé v životě musel použít vulgární slovo, aniž by vyřkl nějaký podařený aforismus. Vulva!

ooo

ANIMO BĚSŮ

Dostal jsem animo napsat příběh o muži, který je pro rodinu, je pracovitý, ale žádný workoholic, jeho koníčkem jsou děti, manželka a trendy do bytů. Fotbal nesleduje od 12. března, kdy fotbalista jeho týmu po prohraném zápase prohlásil: „Připravovat se musíme předem.“ Manželka s ním však není spokojena, což není nic zarážejícího, ale posuďte sami: Postupně ho přinutí, aby dal výpověď v dobře placené práci a šel na místo, kde má vic volného času, zato love nula. Žena jeho volný čas neuzurpuje pro rodinu, ale pouze pro sebe. Tvrdí, že chce vytěžit jeho potenciál. Odhalí v něm pařiče bez zábran. Samochodem osobnostního vývoje muž přestane chodit do práce. Ostatně po něm není žádná scháňka, ale se dokáže postavit na vlastní nohy. Povstane jako performer tak zběsilý, že legendární meteority mu ze záhrobí jen mlčky závidí.

ooo

CHVÁLA DILETANTŮ

Damien Mitton, přítel smutného pana Pascala, dal k dobrému maximu, že honnête homme (cituji ze znamenité Staňkovy studie Diletantismus a umění života) je „dobře zvládnutá sebeláska“, tedy „touha být šťastný, ale tak, aby byli šťastni i ostatní“. Dokázat to není těžké – je k tomu potřeba je-ne-sais-quoi volně přeloženo nevímco. Rozumím tomu arci přesně, Němci též o jistých ženách říkají, že jsou fraulich, což neznamené jen „ženskou ženu“, „báječnou ženskou“, „ženu s gracielností“, „ženu bouři“, „ženu lilii“ – ale všechno dohromady.

ooo

GRÓNSKÝ LEDOVEC

Fórové počasí. Taje grónský ledovec, ale to mi nevadí, neb Čechy půjdou pod vodu až nakonec. A to se říká – údolí dutých hlav. Mysleli si to mužně dobyvatelské mořské národy, že budou šlapat po našich kostech. Ale teď – ale teď se tu budeme všichni tísnit, zbytečný inženýr vedle lodního lékaře, šífák vedle koloťuka, suchozemské kryse bude svou dceru za kus suché půdy dávat kormidelník. A tatranský orel, Utanapišta? Praotec Noe? Ten postaví obří kánoe, jejíž existenci už před jejím vznikem sveřepí vědci popřou. Na kocábce, kterou postaví vyvolení, budeme se vydávat za prasata, krávy a klokánky. Až tento nový Noe vypustí fógla, zjistí s hrůzou, že ten Slovák či který soudruh, iba fógloval, aby se na loď dostal, ve vzduchu se neudrží, udělá jen pár temp a jako blecha se utopí. Nebesa, jež se se zalíbením odrážejí v nekonečných vodách však takovou demenci nestrpí, i tuto poslední skořápku lidstva pošlou ke dnu. Proč to tady kurva píšu, dyť už nebude místo na žádné: Já vám to říkal.

OOOOOOOOOOOOOOO

NENÍ VŽDY DOBRÉ VYTAHOVAT STARÉ VĚCI Z PODPOSTELÍ

Uklízel jsem pod postelí a vytáhl sešit s tvrdými deskami, do něhož jsem si jako choudě zapisoval a vlepoval vše, co jsem zjistil o Velké Británii, především jsem pečlivě zapisoval údaje o jednotlivých hrabstvích. Stránky byly přirozeně slepené a sešit snad dlouhým ležením pod postelí poněkud čímsi neznámým načichl. Ukazuji toto dílko své ženě, aby věděla, že odjaktěživa jsem byl člověk pečlivý a důsledný. Otevřela sešit na slepených stránkách (výstřižky o Cornwallu a pojednání o tamních podivných Keltech) a vyjekla: „Fuj, ty si do toho onanoval!“

~ od patriklinhart on Květen 5, 2014.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

 
%d bloggers like this: